Německé poutě na Květnově se vydařily, i když první poutní den byla bouřka. O dalších poutních dnech už se počasí mírnilo a tak přijelo poměrně dost poutníků.

Na první pouť přijelo nemnoho lidí a z představitelů kléru jen jáhen B.Neumann z Flöhy. Předpověď počasí hlásila velká horka a na horách možnost bouřek. Téměř zároveň s bouřkou dorazil německý kněz otec Johanes Gemende. Ten působí v saském charitním domově v Naundorfu (nedaleko Königsteinu či Pirny). V červnu oslavil své zlaté kněžské jubileum, neboli 50 let kněžství. Během sloužení mše svaté byla v kostele skoro tma a zvenčí jsme slyšeli pořádné hřmění. Po mši se pak spustil déšť, takže mnozí poutníci si ani nestihli koupit suvenýry či občerstvení a radějí utíkali přes louku ke svým autům.
Na druhou pouť přijelo hodně lidí a jako hlavní celebrant Karel Havelka, kanovník litoměřické kapituly (a jako kazatel Heinz Bohaboj z Chemnitz). Přede mší svatou byla možnost jít ke zpovědi (Karl Brünnler) v kapli naproti sakristii. Při společné modlitbě u oltáře nechyběli ani čeští kněží M.Dvouletý a A.Heger. K. Havelka připomněl, že jeho mateřskou řečí je němčina, zatímco otcovskou řečí, po otci, je čeština. Kázání H. Bohaboje uvádíme v němčině na německé verzi těchto stránek.


Na třetí pouť přijel mladý kněz Markus Ruhs z Chemnitz. Měl kázání o Panně Marii, Královně Krušných hor, které uvádíme na německé verzi tohoto webu. Po všechny tři neděle zajišťovali liturgii u oltáře jáhen Neumann a pan Jürgen Schmidt z Radeberg. Po všechny tři německé mše (a pobožnosti) hrál na kůru český varhaník Tomáš Mareček a u oltáře koncelebroval M.Dvouletý, duchovní správce tohoto poutního místa.

Na závěr je třeba poděkovat všem bratřím a sestrám, kteří se zasloužili o zdárný průběh poutí. Např. v přípravě květinové výzdoby, úklidu lavic, přípravě občerstvení, asistence při liturgii, liturgickou hudbou, atd. Těšíme se na společné setkání při další společné pouti.